Opublikowany przez: Monika C. 2019-02-11 16:01:16
Autor zdjęcia/źródło: Brak ubezpieczenia w ciąży 2019 @pixabay
Dlaczego niektóre kobiety w ciąży nie mają ubezpieczenia? Dzieje się tak, jeśli kobieta zanim zaszła w ciążę nie pracowała, nie były za nią odprowadzane składki lub nie zarejestrowała się w Urzędzie Pracy. Nie oznacza to jednak, że przyszła mama zostanie pozbawiana opieki lekarskiej w trakcie ciąży i połogu oraz możliwości porodu w szpitalu.
O prawie do opieki lekarskiej kobiety w ciąży mówi art. 68 ust. 3 Konstytucji, stanowiący o tym, że państwo ma obowiązek objęcia szczególną opieką zdrowotną dzieci do 18 lat, kobiety w ciąży, w okresie połogu, osoby niepełnosprawne i w podeszłym wieku. Zapis w Konstytucji jest skonkretyzowany przez ustawę o świadczeniach z opieki zdrowotnej finansowanych ze środków publicznych. Zgodnie z powyższą ustawą prawo kobiety w ciąży do opieki medycznej trwa przez cały okres ciąży i połogu, czyli jeszcze 6 tygodni po porodzie. Osoba korzystająca z tego uprawnienia powinna jednak okazać dokument potwierdzający tożsamość i obywatelstwo polskie (np. dowód osobisty lub podać numer PESEL), lub udokumentować prawo stałego pobytu i mieszkać w Polsce, a także złożyć odpowiednie oświadczenie o braku ubezpieczenia w placówce ochrony zdrowia.
Pomimo braku ubezpieczenia, jakiegokolwiek, przyszła mama ma prawo do regularnych badań kontrolnych, niezbędnych badań laboratoryjnych i usg, wszystkich świadczeń, które muszą być udzielone ze względu na stan zdrowia, w tym badań profilaktycznych obejmujących kobiety w ciąży, badań prenatalnych zalecanych w grupach ryzyka i u kobiet powyżej 40 roku życia oraz do profilaktyki stomatologicznej.
Placówki opieki zdrowia, przychodnie i szpitale mają prawo do żądania okazania dowodu ubezpieczenia zdrowotnego. W przypadku kobiety w ciąży wystarczy sam fakt bycia w ciąży, by uzyskać pomoc lekarską – w tym wypadku pracownicy nie mają prawa żądania od niej dokumentów potwierdzających prawo do bezpłatnego leczenia. Kobieta powinna jedynie pokazywać kartę przebiegu ciąży, która jest wystawiona przez lekarza potwierdzającego ciążę. Jednak jej brak podczas wizyty nie może być powodem odmówienia udzielenia potrzebnej pomocy lub badań.
Jeśli szpital lub inna placówka medyczna odmówi udzielenia pomocy medycznej kobiecie w ciąży, wtedy ma ona prawo skontaktować się z Narodowym Funduszem Zdrowia, nawet telefonicznie, w celu uzyskania niezbędnej opieki. Pomimo braku ubezpieczenia przyszła mama ma prawo do wszystkich koniecznych świadczeń zdrowotnych.
Jak długo kobieta w ciąży bez ważnego ubezpieczenia może korzystać z bezpłatnej opieki zdrowotnej?
Według rozporządzenia Rady Ministrów w sprawie sposobu i trybu finansowania z budżetu państwa świadczeń opieki zdrowotnej, uprawnienie kobiety w ciąży do bezpłatnej opieki zdrowotnej trwa do zakończenia połogu, czyli przez 6 tygodni od dnia porodu. Po tym czasie prawo do bezpłatnych świadczeń dla kobiety wygasa, ale pozostaje zagwarantowana do 18 roku życia dla dziecka.
>>> Czytaj też: Urlop macierzyński 2019: sprawdź czy Ci przysługuje
Szpital może nie przyjąć kobiety w ciąży i odesłać ją do domu, jeśli lekarz na izbie przyjęć stwierdzi, że poród rozpocznie się dopiero za kilka godzin, ale jednocześni prosi ją o ponowny przyjazd później. Jeśli natomiast odmowa przyjęcia spowodowana jest brakiem wolnych miejsc, szpital ma obowiązek wskazać inną placówkę i zapewnić przyszłej mamie transport. Szpital nie ma prawa odmówić kobiecie w ciąży pomocy w sytuacji nagłego pogorszenia się stanu zdrowia.
Źródło: infor.pl, rp.pl, rpp.gov.pl
>>> Czytaj też: Dieta w ciąży: jak się odżywiać w kolejnych 9 miesiącach?
Pokaż wszystkie artykuły tego autora
Nie masz konta? Zaloguj się, aby pisać swoje własne artykuły.